ÜYELİK
E-posta : Şifre :

Üyelik Talep Formu

Dernek Yönetim Kurulu Dernek Üyelerimiz
BASINDA BİZ♦  Bakıcı Seçerken♦  İş Teftiş Kurulu’nda yeni teftiş anlayışı♦  Kaçak İşçide Dikkat Edilecekler♦  TV8 İlk Sayfa♦  ATV Kahvaltı HaberleriTüm Basında Biz »HABERLER♦  İş Teftiş Kurulunun Toplantısına Katıldık.♦  Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Yunus YELMEN’i ziyaret ettik.♦  İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü F. Eren Türkmen beyi ziyaret ettik♦  Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği değişti♦  Bakıcı Arayan Ailelerin DikkatineTüm Haberler »DUYURULAR♦  Genel Kurul Duyurusu♦  Derneğimiz iş teftiş kurulu müfettişleri ile ramada otelde toplandı.♦  İzinsiz Yabancı Uyruklu Eleman Çalıştırmanın Cezası♦  Kamuoyu Duyurusu♦  İoibd dernek Kuruluşu ÇalışmasıBASIN BÜLTENLERİ♦  Basın Açıklaması Yeni Corona Virüsü Covid19 Hakkında♦  Özel İstihdam Bürosu Yönetmelik Değişikliği♦  “Bakıcı Dehşeti” Değil Ruhsal Sağlık Sorunu♦  Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştır(ma)♦  TİSK ve Ö.İ.BürolarıMEVZUAT♦  4904 sayılı kanunun İdari para cezaları♦  4857 sayılı iş kanununa göre uygulanacak para cezaları♦  4904 İşkur Yasası♦  Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği ♦  Yabancıların Çalışma İzinleri KanunuTüm Mevzuat »İZİNLİ İSTİHDAM BÜROLARI LİSTESİ♦  Özel İstihdam Büroları
“Bakıcı Dehşeti” Değil Ruhsal Sağlık Sorunu18.04.2011

İstanbul Kadıköy de yaşanan ve basında “Bakıcı Dehşeti” olarak yer alan, yaşlı bir hanımın akıl sağlığı bozuk, ileri derece şizofren bir kişi tarafından öldürülmesi olayı herkes gibi bizi de şok etti.

Bu olaydan dolayı öncelikle vefat eden yaşlı bayanın ailesine başsağlığı dileyerek üzüntümüzü ifade etmeyi bir borç biliyoruz.

Gelinen noktada insan hayatının ve insana verilen hizmetin ne derece önemli olduğu bir kez daha görülmüştür. Danışmanlık firmaları olarak bizler yasalar çerçevesinde verdiğimiz hizmetin bilincinde hareket etmekteyiz. Gerekli resmi tüm evrakları iş başvurusu yapan kişilerden istiyor ve eksik evrakı olan kişileri değerlendirmeye almıyoruz.

Ancak, tespiti çok zor hatta teşhisi belirli bir heyet raporuna dayanan “Ruh Hastalıkları” ile ilgili iş başvurusu yapan kişilerden belge alınması ya da istenmesi resmi ya da gayri resmi olarak mümkün değildir. Bu tür vahim olaylarda danışmanlık firmalarının resmi ya da bilimsel olarak yapacağı hiçbir şey yoktur, sorumluda tutulamazlar.

Yine de gözleme dayalı, tecrübe ve deneyimlerin verdiği sezgisel çözümlemeler ile iş arayan kişiler hakkında durum değerlendirilmesi yapılabilir. Genelliklede özel bazı kişilik testlerinin uygulamasının yanı sıra psikolojik tahlillerde bu şekilde davranılmaktadır.

Tüm bunlardan hareketle konuşmuş olduğumuz çok acı, ciddi, spesifik bir olay olan bu durum danışmanlık firmaları olarak çok farklı sorunlarımızı da göz önüne getirmiştir.

Başta Resmi makamlar olmak üzere işin yasal boyutunun netleştirilmesi gerekmektedir. Halkımızın bakıcı ya da ev personeli ararken bilinçli hareket etmesi önemlidir.

Bu iki durum gerektiği şekilde dikkate alınırsa bizler şimdiye kadar herkesten çok bu alanda dikkatli çalışan danışmanlık firmaları olarak bundan sonrada daha iyi hizmet vermeyi sürdüreceğiz.

Okyanus Danışmanlığın Şahsında Hepimize Geçmiş Olsun.

Vural ŞEKER
İ.Ö.İ.B. Dernek Başkanı
Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti.

Okunma Sayısı : 6445