ÜYELİK
E-posta : Şifre :

Üyelik Talep Formu

Dernek Yönetim Kurulu Dernek Üyelerimiz
BASINDA BİZ♦  Bakıcı Seçerken♦  İş Teftiş Kurulu’nda yeni teftiş anlayışı♦  Kaçak İşçide Dikkat Edilecekler♦  TV8 İlk Sayfa♦  ATV Kahvaltı HaberleriTüm Basında Biz »HABERLER♦  İş Teftiş Kurulunun Toplantısına Katıldık.♦  Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürü Yunus YELMEN’i ziyaret ettik.♦  İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü F. Eren Türkmen beyi ziyaret ettik♦  Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği değişti♦  Bakıcı Arayan Ailelerin DikkatineTüm Haberler »DUYURULAR♦  Genel Kurul Duyurusu♦  Derneğimiz iş teftiş kurulu müfettişleri ile ramada otelde toplandı.♦  İzinsiz Yabancı Uyruklu Eleman Çalıştırmanın Cezası♦  Kamuoyu Duyurusu♦  İoibd dernek Kuruluşu ÇalışmasıBASIN BÜLTENLERİ♦  Basın Açıklaması Yeni Corona Virüsü Covid19 Hakkında♦  Özel İstihdam Bürosu Yönetmelik Değişikliği♦  “Bakıcı Dehşeti” Değil Ruhsal Sağlık Sorunu♦  Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştır(ma)♦  TİSK ve Ö.İ.BürolarıMEVZUAT♦  4904 sayılı kanunun İdari para cezaları♦  4857 sayılı iş kanununa göre uygulanacak para cezaları♦  4904 İşkur Yasası♦  Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği ♦  Yabancıların Çalışma İzinleri KanunuTüm Mevzuat »İZİNLİ İSTİHDAM BÜROLARI LİSTESİ♦  Özel İstihdam Büroları
İ.Ö.İ.B. Derneği Kamuoyu Duyurusu18.04.2011

Günümüz sosyal toplum hayatında, neticesi itibariyle kötü olarak nitelendirilen vahim bir olay meydana geldiğinde yasalar çerçevesinde konu yargı tarafından bir hükme bağlanmadığı sürece hiç kimse; firma, kişi ya da kurum ve özelliklede mesleki pozisyonu suçlu ilan etme veya hedef gösterici mahiyette yorum ve yayın yapma hakkına sahip değildir.

2004 yılından bu yana verilen resmi izin ve faaliyet alanları ile ilgili yasalar çerçevesinde çalışmalarını sürdüren genelde  “Danışmanlık” firmaları olarak bilinen “Özel İstihdam Büroları” sosyal hayatımızda önemli bir açığı kapatarak insanlara istihdam sağlamakta aynı zamanda da kutsal bir hizmet sunmaktadır.

Ülkemizde resmi sayıları çok olmamakla beraber farklı çalışma metotları ile faaliyet gösteren bürolarımız Hizmet Sektörü İnsan kaynakları Alanında Mavi ve Beyaz Yaka olarak adlandırılan personel/eleman istihdam hizmeti vermektedirler. Bu konuda verilen hizmetle ilgili yasal yönden eksik olan ve düzenlenmesi gereken konu ve sorunları bulunmakla beraber resmi izinleri olan bürolar mevcut yasalar çerçevesinde hareket etmektedirler.

İster Beyaz Yaka Olsun isterse Mavi Yaka olarak nitelendirilen ev personeli, bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı, hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı gibi mesleklerde çalışmak isteyen elemanlar bürolarımız vasıtası ile işe yerleştirilmeleri yapılacağında yasaların gerekli gördüğü tüm belgeler (Kimlik, İkametgâh, Sabıka Kaydı, Sağlık Raporu, Resim vb.) evraklar kendilerinden istenmektedir.

Hal böyle iken istenilen belge ve bilgiler yetersiz ve eksik görüldüğünde resmi geçerliliği olmayan özel bazı kişilik testleri de yapılmaktadır. Ayrıca işe yerleştirmeyi yapacak olan bürolarda çalışan danışman personeller kendi gözlem, bilgi, deneyim ve tecrübelerine dayanarak kişinin işe uygunluğunu belirlemede görüş bildirmektedirler.

Tüm bunlarla birlikte İnsanların psikolojik ruh sağlıkları ancak tam teşekküllü tıbbi heyet raporu ile belgelendirilmektedir. Bu belgeyi ise iş arayanlardan alma ya da isteme hakkı bulunmayan ve kişinin ruh sağlığını kendi çabaları ile belirlemeye çalışan Özel İstihdam Büroları işe yerleştirme yaptığında üstelik işe başladıktan sonra üzerinden uzun bir süre geçmiş olduğu halde meydana gelecek herhangi olumsuz bir olayın sorumlusu olarak görülemez.

Gelinen bu noktada zaman zaman, münferit olarak, akıl sağlığı bozuk insanların sebep olduğu olaylar “Bakıcı Dehşeti” , “Bakıcı Vahşeti” gibi yakıştırmalarla bir anlamda kutsal bir hizmet olan bakıcılık mesleğini karalamakta, bu mesleği ve tüm meslek elemanlarını kötülemektedir, buna da kimsenin hakkı yoktur.

Aynı zamanda bu tür hizmetler için istihdam sağlayan yasal Özel İstihdam Bürolarını da işin aslını araştırmadan suçlu göstermek tüm firmaları kamuoyu nezdinde zan altında bırakmaktadır.

Bu tür konularda problem oluştuğunda yapılan yorum ve haberler dikkatle ele alınmalı, konunun tüm tarafları objektif olarak dinlenmeli meselenin çözümünde herkes üzerine düşen görevi gerektiği gibi yerine getirmelidir.

İstanbul Kadıköy de meydana gelen akıl sağlığı bozuk bir kişi tarafından yaşlı bir bayanın ölümü ile neticelenen vahim olay herkes gibi bizleri de üzmüş aynı zamanda konunun hassasiyetini tekrar düşündürmüştür. Vefat eden yaşlı bayanın ailesi ve tüm yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyoruz.

Üyemiz Olmadığı halde konuyla ilgili olarak hedef gösterilen Okyanus Danışmanlığa İstanbul Özel İstihdam Büroları Derneği Olarak geçmiş olsun diyoruz. 

Vural ŞEKER
İ.Ö.İ.B. Dernek Başkanı
Damla İnsan Kaynakları
Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. Firma Sahibi 

Okunma Sayısı : 7561